adem ve havva

Bedrettin Şimşek’in sahnelenmiş tek perdelik komedisi Adem ve Havva’nın cennetten kovuluşunu anlatıyor. İçinde meleklerin şeytanların olduğu müzikli danslı eğlenceli bir güldürü.

BİR SİYASETÇİNİN HİLELERİ

Politikacıların çevirdikleri akıl almaz dolaplar. Bedrettin Şimşek’ten siyaset ve toplum hayatımızı sahne üzerinde bir ayna gibi yansıtacak, yarına belge gibi kalacak iki perdelik komedi.

Atatürk, Ankara'da bir hayalet dolaşıyor

Bedrettin Şimşek’ten iki perdelik komedi..

Hazırcevap kahramanlar, laf cambazı oyuncular, zekaya dayanan, hep bir fikir ifade eden diyaloglar, kinaye dolu konuşmalar.. İğnelemeler, sataşmalar ve taş atmalar..

Tanrısal Komedi

Bedrettin Şimşek’ten her biri iki perdeden ve Araf, Cehennem, Cennet adlı üç ayrı oyundan oluşan dev bir komedi tiyatrosu dizisi.

İnsanın ne kadar iyi olursa olsun öldükten sonra bile kurnazlıktan vazgeçmediğini, her türlü entrikayı çevirebileceğini, iyi ruhların da cehenneme atılabileceğini gösteren, ölüm sonrası yolculuğu eğlenceli hale getiren, tiyatroda kurgunun ne olduğunu göstermesi bakımından önemli, zebaniler, melekler, şeytanlarla dolu, Tanrı’nın da arada bir kendini belli ettiği, şaşırtıcı, felsefi bir komedi. Bedrettin Şimşek’in bu güldürüsü her ne kadar Dante’nin klasik eserinin ismini taşısa da bir uyarlama değildir; kurgusu, konusu, kişileri bakımından farklıdır, hiçbir alıntı taşımamaktadır.

PALTO, BURUN, FAYTON

Gogol’ün en tanınmış üç öyküsünün olağanüstü bir kurguyla harmanlanıp, iç içe geçirilip tek bir komedi oyunu olarak yeniden yazılması. Bedrettin Şimşek’ten Moliere tarzı ve üslubuna yaklaşan oldukça hareketli bir komedi.

AŞKIN TUHAFLIKLARI

Konusu Maupassant’ın bir öyküsünden alınma, aşk üzerine komik özdeyişler ve tuhaf fantezilerle bezeli bir komedi. Bedrettin Şimşek’in yazdığı ilk oyunlardan.

AŞK UĞRUNA ÇEVRİLEN DOLAPLAR

Marki de Sade’ın aynı adlı öyküsünden Bedrettin Şimşek’in uyarladığı tek perdelik gülünç, şaşırtıcı bir komedi.

büyük komedi

Bedrettin Şimşek’ten, ‘Aşık İhtiyarlar’ ve ‘Yoksulluğun Erdemleri’ adlı, her biri iki perdeli iki oyundan oluşan komedi dizisi. Dört perdeli tek bir oyun olarak da oynanabilir.

İnsan ne ile yaşar?

Tolstoy’un aynı adı taşıyan hikayesinden konu olarak ayrılmakla birlikte öz olarak ona benzeyen, bir komedi yazarı olan Bedrettin Şimşek’in yazdığı tek trajedi.

görgüsüzlüğün sakıncaları

Bedrettin Şimşek’in henüz yazmadığı ama yazmaya söz verdiği tek perdelik açık saçık bir komedi.